Cecylia Działyńska (ur. ok. 1800, zm. 1866) – polska arystokratka, patriotka, działaczka społeczna i uczestniczka życia politycznego XIX wieku, znana przede wszystkim ze swojego zaangażowania w sprawy narodowe oraz pomocy udzielanej powstańcom i emigrantom. Przedstawicielka rodu Działyńskich, właścicieli majątku w Kórniku i twórców jednej z największych bibliotek i kolekcji narodowych w Wielkopolsce.

Cecylia pochodziła z wpływowej, patriotycznej rodziny, od lat zaangażowanej w działalność społeczną i polityczną na rzecz Polski pod zaborami. Była żoną Tytusa Działyńskiego – wielkiego miłośnika historii, kolekcjonera i założyciela Biblioteki Kórnickiej. Wspierała jego pracę nie tylko jako żona, ale również jako współorganizatorka wydarzeń kulturalnych i inicjatyw patriotycznych.

W czasie zrywów niepodległościowych – zwłaszcza po powstaniu listopadowym i w okresie Wiosny Ludów – Cecylia Działyńska aktywnie wspierała działalność konspiracyjną, a jej dwór w Kórniku często stawał się miejscem schronienia dla działaczy narodowych, uchodźców i emisariuszy. Angażowała się w działalność filantropijną, pomoc ubogim oraz wspieranie edukacji i kultury narodowej w trudnych czasach germanizacji Wielkopolski.

Choć kobiety jej epoki były często spychane na margines życia publicznego, Cecylia Działyńska swoją postawą pokazała, że patriotyzm i służba ojczyźnie nie są zarezerwowane wyłącznie dla mężczyzn. Jej życie było dowodem na to, że można łączyć rolę matki, żony i opiekunki majątku z oddaniem dla sprawy narodowej.

Zmarła w 1866 roku, zostawiając po sobie dziedzictwo nie tylko materialne, ale i duchowe – jako jedna z wielu kobiet, które walczyły o polską tożsamość nie z bronią w ręku, lecz codzienną, wytrwałą pracą na rzecz przyszłych pokoleń.

Inne Sylwetki:

Maria Eugenia Jasińska

Polskie Patriotki © 2025 | Design & coded by LoveWeb