Maria Eugenia Jasińska była jedną z najodważniejszych Polek czasu II wojny światowej. Urodzona w 1906 roku w Łodzi, z zawodu farmaceutka, z oddaniem zaangażowała się w działalność konspiracyjną przeciwko niemieckiemu okupantowi. Pracując w aptece „Pod Łabędziem”, wykorzystywała swoje stanowisko do wspierania ruchu oporu – organizowała pomoc medyczną dla osób ukrywających się, produkowała fałszywe dokumenty, a także brała udział w akcjach kurierskich.

W 1942 roku dołączyła do akcji o kryptonimie „Dorsze”, której celem było przerzucenie trzech alianckich oficerów z Generalnego Gubernatorstwa na Zachód. Została aresztowana przez Gestapo, brutalnie przesłuchiwana i torturowana, jednak mimo cierpienia nie wydała nikogo ze współpracowników.

Wyrok śmierci wykonano na niej 20 kwietnia 1943 roku – została powieszona wraz z innymi członkami ruchu oporu. Miała zaledwie 37 lat.

Pośmiertnie została odznaczona Krzyżem Srebrnym Orderu Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych. Jej imię nosi dziś jedna z ulic w Łodzi. Maria Eugenia Jasińska jest symbolem niezłomności, odwagi i poświęcenia w walce o wolność Polski.

Inne Sylwetki:

Paderewska Helena

Polskie Patriotki © 2025 | Design & coded by LoveWeb