Zofia Moraczewska (1882–1968) była polską działaczką społeczną, feministką, polityczką i pierwszą kobietą, która objęła funkcję ministra w Polsce. Urodziła się w 1882 roku w Warszawie, a jej życie i działalność pozostają przykładem niezłomnej walki o prawa kobiet oraz o sprawiedliwość społeczną.
Działalność polityczna i społeczna
Zofia Moraczewska była aktywną uczestniczką ruchu feministycznego w Polsce. Przed I wojną światową angażowała się w działalność organizacji walczących o prawa kobiet do pracy, edukacji i równouprawnienia. Po odzyskaniu przez Polskę niepodległości, Moraczewska kontynuowała swoją działalność na rzecz kobiet, będąc jedną z inicjatorek reformy prawnej, która przyznawała kobietom prawa wyborcze w Polsce.
Minister w rządzie
Największym osiągnięciem Zofii Moraczewskiej było objęcie stanowiska ministra opieki społecznej w rządzie Józefa Moraczewskiego w 1918 roku. Była pierwszą kobietą, która pełniła funkcję ministra w Polsce, a jej kadencja przypadła na czas odbudowy państwowości po I wojnie światowej. W swojej pracy skupiała się na poprawie warunków życia najbiedniejszych warstw społecznych, w tym dzieci i kobiet, oraz na rozwoju systemu opieki społecznej.
Po wojnie i działalność na rzecz kobiet
Po zakończeniu swojej kariery rządowej, Zofia Moraczewska kontynuowała działalność publiczną, angażując się w organizacje społeczne i edukacyjne. Jej celem było nie tylko polepszenie sytuacji kobiet, ale także wspieranie szeroko pojętej integracji społecznej i równości. Zajmowała się również pracą w Polskim Czerwonym Krzyżu.
Zmarła w 1968 roku, pozostawiając po sobie niezatarte ślady w historii Polski, szczególnie w kontekście walki o prawa kobiet i aktywności politycznej.